No image selected

this is default

Agenda

Temat przewodni FCAP 2019: „Kwantychizacja i cyfrowa transformacja administracji”

godz. 8.30 – 10.00 – rejestracja, poranna kawa i networking

godz. 10.00 – 11.40 – wykłady branżowe, wielkie EXPO IT (kilkunastu wystawców z całego świata), dyskusje i spotkania branżowe wśród ekspertów ICT z całej Polski

godz. 11.40 – 12.30 – oficjalnie otwarcie II Forum Cyfrowej Administracji Publicznej (FCAP 2019) oraz

Wręczenie dorocznych wyróżnień FCAP 2019 !

Debata nt. „Aktualne wyzwania cyfrowej transformacji administracji publicznej” - prowadzi redaktor Łukasz Sobolewski z Polskiego Radia 24:

 • Pan Minister Karol Okoński - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacjim, Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa
 • Pan Arkadiusz Lefanowicz – Dyrektor Akademii Zarządzania IT Administracji Publicznej, Przewodniczący i Fundator Fundacji IT Leader Club Polska
 • Pan Dariusz Piotrowski – Dyrektor Generalny Dell Technologies w Polsce
 • Pan Szymon Wiśniewski – Dyrektor Departamentu Strategii Ministerstwa Finansów
 • Pani Ewelina Gładki – Manager Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Inspirująca debata na temat kierunków cyfrowych zmian w administracji. Czy cyfrowa transformacja w sektorze publicznym już trwa na dobre a może nowe wyzwania - jak cyberbezpieczeństwo - są lub będą priorytetem w nadchodzących kwartałach ? Na te i inne pytania odpowiedzą nasi znamienici Goście

godz. 12.30 – 13.10Główna sesja pt. Kwantychizacja w administracji publicznej nadchodzącą rewolucją ! (1 x Key Power Speech)

Prowadzący:

prof. Andrzej Dragan z Uniwersytetu w Singapurze

Opis sesji:

Po raz pierwszy w Polsce poruszymy temat nadchodzącej rewolucji w zarządzaniu technologiami w administracji. Jesteśmy w takim czasie, że coraz bliżej jesteśmy chwili, gdy skalowalne komputery kwantowe wejdą do użycia. Dzięki nim złamanie wszystkich obecnych zabezpieczeń stosowanych w komunikacji w sektorze publicznym stanie się banalne ! Czy jednak istnieje jakiś sposób na ochronę prywatności obywateli i Kraju w erze kwantowej ? Odpowiedź nie jest taka jednoznaczna.

Premierowy wykład w temacie, poprowadzi światowej sławy prof. Andrzej Dragan z Uniwersytetu w Singapurze !

godz. 13.10 – przerwa kawowa / EXPO IT /

godz. 13.20 – 14.00sesja Cyberbezpieczeństwo instytucji publicznych z perspektywy nowych wymogów prawnych

Prowadzący:

 • Marcin Paciorkowski, CyberArk, wykładowca Akademii Zarządzania IT Administracji Publicznej
 • dr inż. Mariusz Stawowski, Clico, wykładowca Akademii Zarządzania IT Administracji Publicznej

Opis sesji:

W każdej organizacji w tym w urzędzie znajduje się średnio 3-4 razy więcej kont uprzywilejowanych niż zatrudnionych w niej pracowników. Konta uprzywilejowane pozwalają nie tylko na modyfikacje sposobu działania systemu lecz również, gdy dostaną się w niepowołane ręcę, na instalację złośliwego oprogramowania umożliwiającego nieautoryzowany dostęp. Kompromitacja praktycznie dowolnego konta uprzywilejowanego może skutkować nie tylko stratami finansowymi, ale również nieodwracalnym nadszarpnięciem wizerunku organizacji lub urzędu. W trakcie prelekcji omówione zostaną kluczowe aspekty powiązane z bezpieczeństwem współczesnych systemów teleinformatycznych z perspektywy dostępu uprzywilejowanego.

Dostępność profesjonalnych narzędzi Exploit Kit i usług Exploit-as-a-Service sprawiają, że włamanie i naruszenie bezpieczeństwa systemu teleinformatycznego jest kwestią motywacji atakującego oraz środków jakimi dysponuje. Jak w takiej sytuacji zachować bezpieczeństwo i zgodność z restrykcyjnymi wymaganiami UoKSC i RODO? Nowe rekomendacje światowych autorytetów cyberbezpieczeństwa (m.in. ENISA, US NIST, UK CREST) mówią o konieczności zmiany strategii bezpieczeństwa oraz realnym zarządzaniu ryzykiem i przygotowaniu się na obsługę incydentów. Odpowiedzią na te wyzwania oraz niewystarczającą liczbę ekspertów bezpieczeństwa jest zastosowanie matematyki (m.in. analiza behawioralna i uczenie maszynowe w wykrywaniu zagrożeń) oraz automatyzacja w procesach zarządzania bezpieczeństwem (m.in. playbooki z predefiniowanymi działaniami w odpowiedzi na określone incydenty). Dobrą praktyką jest stworzenie w organizacji zespołu CSIRT odpowiedzialnego za zarządzanie incydentami i utrzymanie zgodności z UoKSC, RODO i innymi regulacjami. W ramach wykładu zostaną omówione możliwości rożnych rozwiązań wykrywania działań cyberprzestępców oraz praktyczne możliwości ich usuwania.

godz. 14.10 – przerwa kawowa / EXPO IT

godz. 14.10 – 14.50sesja Technologie i wdrożenia w administracji (2 x Power Speech)

Opis sesji:

W tej części Forum przedstawimy wiodące rozwiązania na przykładzie konkretnych projektów lub inicjatyw z sektora publicznego. Jest to sesja praktycznych podpowiedzi jak sprawnie powinna funkcjonować instytucja publiczna z wykorzystaniem sprawdzonych usług. Trzeba  obowiązkowa sesja dla wszystkich liderów cyfrowej transformacji publicznej ! W tej sesji zostaną poruszone takie tematy jak:

 • Rejestry publiczne w technologii Blockchain – przykłady realizacji w Polsce
 • Zastosowanie sztucznej inteligencji do proaktywnego monitoringu usług IT

godz. 14.50 – przerwa kawowa / EXPO IT

godz. 15.00 – 15.40Patologie zarządzania w administracji z perspektywy kluczowych kompetencji (2 x Power Speech)

Prowadzący:

 • Klaudia Pingot, Coach i Mentor Akademii Zarządzania IT Administracji Publicznej
 • Radek Drzewiecki, LeanPassion, wykładowca Akademii Zarządzania IT Administracji Publicznej

Opis sesji:

Wiedza to władza. Ale niewiedza, niestety, nie oznacza jeszcze braku władzy. (Niels Bohr). Psychologia władzy pokazuje, że zarządzanie jest niezwykłym procesem psychologicznym, który wpływa zarówno na menedżerów, jak i podlegające zespoły. Osoby zarządzające ulegają procesom poznawczym i emocjonalnym, których nawet nie są świadome. W tej części wykładu przyjrzymy się, jak zmieniają się ludzie pod wpływem sprawowania władzy i jej podlegania oraz które kompetencje miękkie są istotne w dynamicznie zmieniającym się świecie.

Najbliższe lata naszego życia jeszcze bardziej przyspieszą. Nie tylko będziemy musieli nauczyć się skutecznie zarządzać zmianą - w swoim życiu rodzinnym, biznesie, karierze, ale także będziemy musieli nauczyć się zarządzać niepewnością. Ostatnia dekada należała do tych, którzy skutecznie się uczyli, najbliższe lata będą wymagać od nas, abyśmy skutecznie się się oduczali - pewnych nawyków myślenia i zachowań pracując w administracji publicznej !

godz. 15.40 – 15.50Zamknięcie oficjalnie Forum. Podsumowanie i wskazanie kluczowych zagadnień (poruszonych podczas Forum) do wdrożenia celem realizacji cyfrowej transformacji polskiej administracji

godz. 15.50 – obiad / EXPO IT